» Güncel  » Haberler

HABERLER
VODAFONE AKTARICI ANTEN
 

Çardak Spor Kulübü Futbol Sahası, 6408´ nolu Parsel üzerinde Belediyemiz Tüzel Kişiliği adına kayıtlı tesisin kuzey batı,saha dışı köşesine 24 metre yükseklikte Vodafone Telekomünikasyon A.Ş GSM (Cep Telefonları) sistemine ait aktif olmayan anten montajı talebinin Belediye Meclisince belediye meclisinin değerlendirilmesinde kabul edilmiştir.

Ulaştırma Bakanlığı ile yapılmış olan Mobil Telefon sistem sözleşmesine binaen, Cep telefonlarının Çardak Beldesi, İlçesi ve çevresinde kapsama alanını genişletme amacı çerçevesinde aktarıcı anten montajı kurulmuştur. Baz istasyonu değildir.

Türkiye’de 22 bin Turkcell, 16 bin Vodafone, 11 bin Avea’nın olmak üzere 50 bine yakın baz istasyonu var. Sadece Turkcell’in ıstanbul’daki baz istasyon sayısı 4 bin.

Şirketler tarafından maçlar, gösteriler, önemli olayların anında yönlendirildiği 300 tane de seyyar baz istasyonları bulunuyor.

Dünyada baz istasyonu üreten üç büyük firma var; Ericsson, Huawei, Nokia (NSN)... Yani Vodafone’un ıngiltere’de kullandığı baz istasyonu da aynı Türkiye’de kullandığı da... Turkcell’in burada kullandığı da aynı Ukrayna’da kullandığı da.Her baz istasyonunun yaydığı bir radyo dalgası var. Bu kanser yapan radyasyon ışını demek değil. Aynı radyo dalgasını televizyon vericileri, buzdolapları, evdeki telsiz telefonlar, uçaklar, ısıtıcılar da yayıyor.

Türkiye’deki baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddeti 10.23 oranında. Hiçbir GSM şirketi bunun üzerine çıkamıyor. Bu oran ıtalya’da 20, Yunanistan’da 32,8, Belçika’da 20,6. Avrupa’nın bu konuda belirlediği standart ise 41... Yani Türkiye’deki baz istasyonlarının yaydığı dalga Avrupa’ya göre daha az.Haber Tarihi: 28.11.2018


123456