» Güncel  » Haberler

HABERLER
Beldemizde Oluşan Evsel Atık Sular
 
Beldemizde oluşan evsel atıksular, Terfi Merkezlerimizde bulunan pompa sistemleri vasıtasıyla toplanıp Atıksu Arıtma Tesisimize iletilerek arıtılmaktadır. Ancak özellikle tuvaletlere atılan ıslak mendil, ped, saç yumakları, bez parçaları gibi pek çok katı atık, atık suyun içinde pompa istasyonlarına gelerek pompaların çalışmasını olumsuz etkilerken arıza oluşmasına neden olmaktadır. Atıkların özellikle tuvaletlere değil, çöpe atılması büyük önem taşımaktadır.
Evsel atıksuların içerisinde bulunmaması gereken bu yabancı maddeler biyolojik olarak bozunmamaktadır. Bu nedenle her gün kilolarca katı atık temizlenmesine rağmen sistemin ekonomik ömrünü de kısaltarak büyük zarar vermektedir.
Ayrıca, Belediyemize ulaştırılan kanal kokusu, kanal taşması gibi şikâyetlerin büyük bir kısmının da kanalizasyon sisteminin bu atıklar nedeniyle tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla tüm bu süreç zaman, para ve enerji kaybına da sebebiyet vermektedir. Beldemizin altyapısının verimliliğinin korunması adına tuvaletlere ıslak mendil, ped, saç, tuvalet kâğıdı gibi atıkların atılmaması konusunda Vatandaşlarımızın hassasiyet göstermesi önemle rica olunur.


Haber Tarihi: 28.03.2022


1234567891011121314